Kansallisen huippujudon kilpailukauden avaus Orimattilassa

23.1.2017











Kansallisen huippujudon Samurai Cupin kilpailukauden avaus oli Orimattilan Urheilutalolla 21.1.2017. Kilpailuun osallistui 189 judokaa aina alle 15-vuotiaista aikuisiin 46 eri seurasta.

Orimattilan Judoseurasta kilpailemassa oli 10 eri ikäistä judokaa.

Alle 15-vuotiaissa otteli Emilia Heinonen -63 kg, Pinja Muotka -63 kg ja Jonna Viren +63 kg.

Alle 18-vuotiaissa otteli Orimattilasta Joni Ahonen -55 kg, Joonas Ahonen -60 kg, Lisa Kurvinen -52 kg, Lotta Vahe -57 kg.

Alle 21-vuotiaissa otteli Joni Ahonen -55 kg, Joonas Ahonen -60 kg, Thomas Rönkkö omaa sarjaa yhden luokan painavammissa -66 kg , Lotta Vahe omaa sarjaa yhden luokan painavammissa -63 kg, Heidi Elonen -52 kg.

Aikuisten sarjaan saatiin muutaman vuoden tauon jälkeen ottelijoita, niin naisiin kuin miehiinkin. Naisissa otteli Heidi Elonen -52 kg ja miehissä Stefan Rönkkö omaa sarjaa yhden luokan painavammissa -73 kg

TULOKSET:

T15-63
1.    Jenni IMMONEN        Savonlinnan Shikata
2.    Iiris LEPPÄNIEMI    Lappajärven Veikot
3.    Emilia HEINONEN        Orimattilan Js
4.    Pinja Muotka         Orimattilan Js

T15+63 
1.    Ronja NIEMI        Oulun Jk
2.    Jonna VIREN        Orimattilan Js

T18-52 
1.    Frida LAXÉN        Kirkkonummen Js
2.    Enisa BALATKHANOVA    Meido-Kan, H:Ki
3.    Lisa KURVINEN        Orimattilan Js

T18-57 
1.    Susanna SUNDBERG    Hontai Judo, H:Ki
2.    Lotta VAHE        Orimattilan Js
3.    Ronja MIEKKALEHTO    Chikara, H:Ki

P18-55 
1.    Artur KANEVETS        Tikkurilan Judokat, Vantaa
2.    Toni UUSITALO        Tikkurilan Judokat, Vantaa
3.    Joni AHONEN        Orimattilan Js

P18-60 
1.    Turpal DJOUKAEV        Hämeenlinnan Js
2.    Santeri HAKKARAINEN    Jyväskylä Jigotai
3.    Joonas AHONEN        Orimattilan Js

N21-52 
1.    Sini OINONEN        Hämeenlinnan Js
2.    Christina SANDELL    Turun Judoseura
3.    Heidi ELONEN        Orimattilan Js

N21-63 
1.    Tiia KOSONEN        Kerimäen Judonoko
2.    Katri RAVEALA        Chikara, H:Ki
3.    Lotta VAHE        Orimattilan Js

M21-55 
1.    Joni AHONEN        Orimattilan Js

M21-60 
1.    Turpal DJOUKAEV        Hämeenlinnan Js
2.    Joonas AHONEN        Orimattilan Js

M21-66 
1.    Valtteri OLIN        Bodonos, Kerava
2.    Joel YLITALO        Meido-Kan, H:Ki
3.    Thomas RÖNKKÖ        Orimattilan Js

N-52 
1.    Marianne KOSONEN    Kerimäen Judonoko
2.    Christina SANDELL    Turun Judoseura
3.    Heli VOUTILAINEN    Jyväskylä Jigotai
5.    Heidi Elonen        Orimattilan Js

M-73 
1.    Rachid EL KADIRI    Kaustisen Pohjan-Veikot
2.    Eetu HEINONEN        Meido-Kan, H:Ki
3.    Jiri KAPLAS        Mikkelin Judo
5.    Stefan Rönkkö        Orimattilan Js